- Organisation
- Ledning
- Vi är en USV-enhet!
- Gustavsbergs universitetsvårdcentral
- Jakobsbergs universitetsvårdcentral
- Liljeholmens universitetsvårdcentral
- Verksamhetsråd
- Digitalt nyhetsbrev
- Integritetspolicy
- Lediga jobb/uppdrag
- Publikationskatalog
- Projektkatalog
- Medarbetare A–Ö
- Kontakt
- Om webbplatsen
- Utbildningskatalog
- Om oss
- Befintlig sida: Premiär för APC:s smärtblogg!
Premiär för APC:s smärtblogg!
Långvarig smärta är ett ofta svårbehandlat tillstånd som drabbar en stor grupp människor. Samtidigt upplever många behandlare inom vården stor frustration över att inte kunna hjälpa patientgruppen bättre. På APC:s nya smärtblogg skriver vi om och reflekterar kring aktuella frågor som rör långvarig smärta med fokus på praktisk nytta för dig som arbetar i primärvården.
Bakom bloggen står kunskapsteam Smärta vid APC, vars uppdrag är att bidra till evidensbaserad, sammanhållen vård för personer med smärta, genom att sprida kunskap och stärka kompetens hos vård- och rehabiliteringspersonal i primärvården.
– På bloggen kommer vi lägga upp både aktuell information och gammal skåpmat som vi kan behöva påminna oss om. Fokus kommer är praktisk nytta; hur vi gör i vårdvardagen för att saker ska fungera och vända frustrationen till tillförsikt, säger distriktsläkare och doktoranden Åsa Niper, som ansvarar för bloggen och smärtteamet.
Du kan kommentera direkt på bloggen eller via e-post till kunskapsteamet.
Senaste nyheterna
- När sjuksköterskor aktivt involveras blir hypertonivården mer heltäckande
- "Jag är inte sjuk, men heller inte helt frisk" – studie ger inblick i varför prediabetes sällan prioriteras
- Två fortbildningsserier om postinfektiösa tillstånd
- Fördjupad kunskap gav effekt – ökad användning av rehabiliteringsplaner vid förvärvad hjärnskada
- AI-hjälp i primärvården: Ny metod kan identifiera spridd tarmcancer tidigare
- Stöd för bedömning av patienter i primärvården med misstänkt bröstcancer
- Elinor, Mark, Eliya och Malin utsedda till Årets processledare i cancervården!
- Missa inte chansen till forskningsmedel 2026 – tre riktade satsningar för dig i primärvården
- Uppdaterat nationellt stöd för att upptäcka våld i nära relationer – APC stärker det regionala arbetet
- Två fynd om stress: Mätbara förändringar i blodet – och möjlig koppling till kognitiv svikt