Nätverk - Fortbildning & utveckling

 

Diabetes (diabetessjuksköterskor)

Norrtälje: Norrtälje stad, Bergshamra, Rimbo, Väddö, Hallstavik
Nordost: Vallentuna, Åkersberga, Österåker, Täby, Djursholm, Stocksund, Danderyd, Vaxholm, Lidingö 

Kontaktperson: Marianne Pegelow 
e-post: marianne.pegelow@sll.se


Nord: Sigtuna, Upplands Väsby, Sollentuna
Nordväst: Upplands Bro, Järfälla, Sundbyberg, Solna
Södermalm: Katarina-Sofia, Maria-Gamla stan
Östra söderort: Enskede-Årsta, Skarpnäck, Farsta, Vantör

Kontaktperson: Kaija Seijboldt,
e-post: kaija.seijboldt@sll.se


Västerort/Ekerö:Hässelby-Vällingby, Bromma, Ekerö
Järva:Spånga-Tensta, Rinkeby, Kista
Norra innerstan: Kungsholmen, Norrmalm, Östermalm
Sydost: Nacka, Värmdö

Kontaktperson: Nouha Saleh-Stattin, 
e-post: nouha.saleh-stattin@sll.se


Västra söderort: Skärholmen, Hägersten, Liljeholmen, Älvsjö
Huddinge-Botkyrka
Södertälje: Södertälje, Salem, Nykvarn
Syd:Haninge, Tyresö, Nynäshamn

Kontaktperson: Marina Stenbäck,
e-post: marina.stenback@sll.se

Diabetes (läkare)
Kontaktperson: Alexandre Wajngot
e-post: alexandre.wajngot@sll.se

Fotterapeuternas nätverk/Skorådet
Kontaktperson: Ann Lindström,
e-post: ann.lindstrom@sll.se

FYSS & FaR, Fysisk aktivitet på recept (alla yrkesgrupper)
Kontaktperson: Ann Hafström,
e-post: ann.hafstrom@sll.se

Astma/KOL och tobak (alla yrkesgrupper)
Kontaktperson: Maria Rosengren,
e-post: maria.rosengren@sll.se

MI – Motiverande samtal (alla yrkesgrupper)
Kontaktperson: Susanne Hellström, 073-962 76 27,
e-post: susanne.m.hellstrom@sll.se

Osteoporos (alla yrkesgrupper)
Kontaktperson: Helena Salminen,
e-post: helena.salminen@ki.se

"PV-listan" Primärvårdsdietister i SLL/SLSO
Primärvårdsdietistnätverket inom Mag-tarm
Kontaktperson: Åsa von Berens,
e-post: asa.vonberens@sll.se

Barn & unga i Stockholms läns landsting
Kontaktperson: Ann Hafström, tfn: 073-342 17 78,
e-post: ann.hafstrom@sll.se

Nätverk för undersköterskor
Kontaktperson: Marie Hjerpe, 
e-post: marie.hjerpe@sll.se

Nätverk för primärvårdskuratorer
Kontaktperson: Catharina Gåfvels, 
e-post: catharina.gafvels@sll.se

Arbetsterapeut i primärvården
Kontaktperson: Anne Claesson,
e-post: anne.claesson@sll.se

Fysioterapeut i primärvården
Kontaktperson: Anne Claesson,
e-post: anne.claesson@sll.se

Hälsosamtal för personer som fyllt 75 år(distriktssköterskor)
Kontaktperson: Lena Lundh,
e-post: lena.k.lund@sll.se

Stroke – Rehabiliteringskedjan för fysioterapeuter
Kontaktperson: Carmen Wärlinge, 072-524 82 78
 
Stroke – Rehabiliteringskedjan för arbetsterapeuter
Kontaktperson: Christina Eriksson,073-076 880
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Verksamhet:
Fortbildning & utveckling
Publicerad av:
Mahmud Al Hakim
Datum:
2013-01-31